2022 Program

Day 1: July 13, 2022

04:00 PM
WELCOME

Jan C. Jansen (Duisburg-Essen), Dane Kennedy (Washington, DC), Axel Jansen (Washington, DC)

04:15 – 06:00 PM
SESSION 1

Chair: Jan C. Jansen (Duisburg-Essen)

Lotte van Hasselt (Amsterdam): The ‘Deserving’ Refugee in the Dutch Republic (ca. 1560s– 1730s)

Bastiaan Bouwman (Washington, DC): Rights and Reconciliation: Christian Humanitarianism, Human Rights, and Expellees in Postwar West Germany

Comments: Ebony Nilsson and Jochen Lingelbach

Day 2: July 14, 2022

09:00 – 10:45 AM
The Middle East Studies Association’s Global Academy

11:15 AM – 01:00 PM
SESSION 2

Chair: Peter Gatrell (Manchester)

Viola Müller (Bonn): Finding Work as a Refugee: Escaped Slaves in the Antebellum Urban South and the Anticipation of Undocumented Migration

Yael Schacher (Washington, DC): Asylum dialectics: Exclusions and Exceptions in the United States, 1915–1935

Comments: Lotte van Hasselt and Joel Veldkamp

02:30 – 04:00 PM
PUBLIC KEYNOTE

Delphine Diaz (Reims): “Women and Children in Exile in and from France, 1830–1939”

04:30 – 06:15 PM
SESSION 3

Chair: Megan Maruschke (Duisburg-Essen/Leipzig)

Joel Veldkamp (Geneva): Armenians in Aleppo, 1921–1946: Refugees between Colonizer and Nation-State

Anna Sadchit Mashi (Freiburg): Actors of Statelessness: State Officials and Advocacy Groups in the 1920s Weimar Republic

Comments: Pedro David Correa and Thomas Zuber

Day 3: July 15, 2022

09:00 – 10:45 AM

Chair: Dane Kennedy (Washington, DC) and Susanne Lachenicht (Bayreuth)

Intermediate discussion

10:45 AM – 01:00 PM
SESSION 4

Chair: Delphine Diaz (Reims)

Ana Guardião (Florence/Coimbra): Refugees, Migrants, or Citizens? The ‘Categorization’ of Autochthonous Populations on the Move During and After the Angolan Decolonization Process (1960s–1980s)

Sandip Kana (London): Voluntarism in Partition’s Aftermath: The Faridabad Story

Thomas Zuber (New York): “Mali is my father; Upper-Volta if my mother”: Regimenting Sovereignty and Refugee Status in Upper-Volta (1965–1975)

Comments: Bastiaan Bouwman and Yael Schacher

Day 4: July 16, 2022

09:00 – 10:45 AM
SESSION 5

Chair: Ilana Feldman (Washington, DC)

Rosa de Jong (Amsterdam): Second World War Refugees’ Daily Lives in Caribbean Internment

Jochen Lingelbach (Bayreuth): From Imperial to International Refugee Regime: MERRA, UNRRA and European Refugees in British Colonial Africa (1942-1951)

Comments: Anna Sadchit Mashi and Ana Guardião

11:15 AM – 01:00 PM
SESSION 6

Chair: Anne Schult (New York/Washington)

Ebony Nilsson (Melbourne): Displaced Comrades: Politics and Surveillance in the Lives of Soviet Refugees in Australia, 1947-1960

Pedro David Correa (Mexico City): Exiles or Just Communists: The Fladren’s Exiles and their Reception in Revolutionary Mexico

Comments: Rosa de Jong and Sandip Kana

02:30 – 04:15 PM

Chair: Jan C. Jansen (Duisburg-Essen) and Dane Kennedy (Washington, DC)

Concluding discussion

Search OpenEdition Search

You will be redirected to OpenEdition Search